​Po minulém týdnu, kdy jsme vám přinesli rozhovor s hlavním trenérem mužského áčka, nyní zacílíme mezi aktivní hráče. A není povolanější osoby, než nového kapitána Petra Stejskala.

Ahoj Petře, minulý zimní semestr si strávil ve Francii v rámci programu ERASMUS. Jak bys tuto zkušenost popsal? Jel bys znovu?

Ahoj Startíčku, byla to určitě super zkušenost. Jsem hodně rád, že jsem mohl spojit studium i s florbalem v tamní florbalové nejvyšší lize v Amiens, kde mě výborně přijali. Po překonání potíží s obrovskou byrokracií, která ve Francii panuje, jsem si to užil. Jel bych znovu.

Co vůbec studuješ a chces se tomu věnovat v budoucnu?

Studuju francouzštinu a historii na UK. Momentálně mi chybí obhajoba bakalařské práce a státnice. Pracuji v úplně jiném odvětví, a to jako Service Desk Analyst v DHL IT Services. Vzhledem k tomu, jaká finanční situace panuje ve školství, si nejsem úplně jistý, jestli do toho půjdu.

Hrál si zde i florbal? Jak vypadá tamní florbalová liga?

Řekl bych, že je to jako u nás ve florbalovém pravěku. To znamená malá úroveň, ale obrovské nadšení a zapálení do hry. Problém francouzského florbalu je ve velikosti země. Momentálně není pro kluby možné jet 1000 km na zápas několikrát do roka a hraje se systémem turnajů. Další velký problém jsou rozhodčí. Pískají totiž hráči, kteří zrovna nemají zápas. Po mých zkušenostech z pár zápasu jsem se zařekl, že už nikdy nebudu nadávat na české rozhodčí.

Po návratu ses zapojil do konce sezony a následného playoff. Nepostoupilo se, hodnotíš sezonu tedy jako neúspěšnou?

Na schůzi před playoff jsme si řekli, že cílem je postup a to jsme nesplnili, tudíž sezona byla neúspěšná. Více než výsledek mě ale mrzí atmosféra, která nebyla hodna playoff, ať už mezi námi hráči, tak ze strany fanoušků. Myslím, že jsme po minulých letech brali playoff jako samozřejmost.

Před sezonou se obměnil kádr, naopak tým opustili dlouholetí hráči Startu. Vnímáš nynější tým jako silnější? Nebude problém s nedostatkem zkušeností?

Těžká otázka. Po oznámení odchodů po konci sezony jsem si myslel, že jsme oslabili a bál jsem se, jak bude sezona vypadat. Nicméně postupem času, s příchody několika lidí a atmosférou, jaká momentálně v týmu panuje, věřím v úspěch, ale všechno ukáže až čas. Po dlouhé době bych rád vyhrál poslední zápas sezony.

S týmem trénuje konečně spousta juniorů, souhlasíš s touto novou filozofii klubu?

Myslím, že měl Start velký problém s výchovou a zapojováním mladých kluků do mužské kategorie. Za 4 roky, co jsem ve Startu, se prosadili snad jen dva. Pro správné fungování klubu je to nezbytný předpoklad. Někteří z nich se jeví velmi dobře a doufám, že se ještě trochu otrkají a budou platnými členy týmu.

V čem je role kapitána odlišná od té předchozí? Cítíš více zodpovědnosti?

Podle Loupáka mě páska svazuje. Já si to nemyslím. Možná je to odměna za 4 roky tvrdé práce odvedené ve Startíčku.

Prozradíš nám něco z kabiny? Kdo je bavičem? DJ?

Nenudíme se. Naposledy nás bavil Jindra, milovník aut. Bavič týmu jsem já, svým suchým ostravským humorem posílám své spoluhráče do kolen. Nejčastěji na úkor otloukánka týmu, malého velkého hráče Pražiho. Do role DJ se pasoval Honza Konečný, velké úspěchy ale zatím nemá.

Proklamovaný cíl sezony je playoff, ale zdá se, že tým má navíc. Jaký je strop týmu?

Když si všechno sedne, budeme bez zranění a v laufu, tak si za rok pinkneme Superligu. Myslím, že playoff je vzhledem ke kvalitě letošní 1.ligy malý cíl. A kdybych tento tým do playoff nedotáhl, bral bych to jako velké selhání.

Jaké byly dosavadní tři největší životní křižovatky Petra Stejskala?

Nagano. Chtěl jsem, jako snad všichni kluci v té době hrát hokej. Bohužel finanční situace v rodině nedovolovala pořídit výstroj a tudíž jsem po pár oklikách skončil s florbalovou holí v ruce.

Stěhování do Prahy. Touha po určitém osamostatnění se moc nepovedla, momentálně mi pere a vaří moje bytná, spoluhráč a velký kamarád Filip Řehůlka. Tohle rozhodnutí mě přivedlo do Startíčku, momentálně mojí druhé rodiny.

Na třetí křižovatku jsem ještě moc mladý. Nechávám si otevřené dveře na rodinu nebo výhru ve sportce.

Kromě hraní působíš ve Startu nově ještě jako trenér mládeže. Co Tě k tomu vedlo a jaké jsou tvé cíle?

S trénováním dětí už mám nějaké zkušenosti z kempu a vím, že je to na jednu stranu obrovsky těžká práce, ale na stranu druhou jejich nadšení, rychlé zlepšení a bezprostřednost, za to stojí a jsou pro mě velkou odměnou a motivací. Na výsledcích v mládeži mi nezáleží. Můj cíl je vychovat si konečně kvalitní spoluhráče do první lajny.